Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dominikański węzeł

20 listopada 2013 | Rzecz o prawie | Krzysztof Karsznicki
źródło: materiały prasowe

Wniosek dominikańskiej prokuratury o ekstradycję polskiego obywatela jest z góry skazany na niepowodzenie
– pisze prokurator.

Na początku czytelnikowi należy się wyjaśnienie, które z państw jest uprawnione do prowadzenia śledztwa w tej sprawie. Dominikana jest właściwa do prowadzenia tego śledztwa, ponieważ domniemane przestępstwo zostało popełnione na jej terytorium. Polska jest również uprawniona do prowadzenia równoległego śledztwa w tej samej sprawie, gdyż zgodnie z treścią art. 109 k.k. ustawę karną polską stosuje się do obywatela polskiego, który popełnił przestępstwo za granicą. W tej sytuacji mamy do czynienia z dwoma równoległymi śledztwami prowadzonymi w tej samej sprawie przeciwko tej samej osobie.

Dominikańska prokuratura dysponuje na pewno bogatszym materiałem dowodowym niż polska prokuratura i właśnie dlatego polska prokuratura, aby uzyskać dowody zgromadzone przez Dominikanę, przygotowała wniosek o pomoc prawną w tej sprawie. Polskę i Dominikanę nie wiąże żadna umowa dwustronna o współpracy w sprawach karnych. Oba państwa nie są też stronami tej samej konwencji międzynarodowej, która regulowałaby tego rodzaju współpracę....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9694

Wydanie: 9694

Spis treści
Zamów abonament