Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nawet podwójna ochrona nie gwarantuje zachowania posady

18 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Renata Majewska

procedura | Taki podwładny nie uniknie zwolnienia podczas np. redukcji masowych lub po ogłoszeniu upadłości czy likwidacji firmy.

 

- Mamy w firmie pracownika podwójnie chronionego przed zwolnieniem: na podstawie ustawy o związkach zawodowych (członek zarządu związku) oraz z ustawy o społecznej inspekcji pracy. Czy możemy obniżyć mu wynagrodzenie i przesunąć na inne stanowisko za wypowiedzeniem zmieniającym bez zgody związków? – pyta czytelniczka.

Zakład ma prawo dać wypowiedzenie zmieniające opisanemu podwładnemu, ale tylko w określonych sytuacjach. Wtedy gdy wprost wynika to z odrębnych przepisów, np. w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy czy wdrożenia procedury redukcji grupowych.

Osłona dla działacza

Bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej (zoz) pracodawca nie może wypowiedzieć ani inaczej rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym w uchwale tego organu jego członkiem lub innym pracownikiem działaczem upoważnionym do reprezentacji związku wobec zakładu albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy. Szefowi nie wolno też jednostronnie zmienić warunków pracy lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9767

Wydanie: 9767

Spis treści
Zamów abonament