Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zlecenie to nie współpraca w biznesie

18 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Marcin Wojewódka
dr Marcin Wojewódka
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
dr Marcin Wojewódka

Współmałżonek przedsiębiorcy pracujący w jego firmie na podstawie umowy-zlecenia podlega ubezpieczeniom jako zleceniobiorca, nawet jeśli spełnia kryteria do uznania go za osobę współpracującą przy prowadzeniu działalności.

Potwierdził to lubelski Oddział ZUS w decyzji z 14 listopada 2013 r. (WPI/200000/451/1528/2013).

Do ZUS wpłynął wniosek osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni wskazała, że planuje zatrudnić współmałżonka na podstawie umowy-zlecenia do pomocy przy prowadzeniu działalności. Wnioskodawczyni prowadzi z mężem wspólne gospodarstwo domowe i mieszkają razem. Umowa-zlecenie ma polegać na wykonywaniu niewielkich prac związanych z księgowością i weryfikowaniem pracy podległych pracowników oraz innych zleceniobiorców. W związku z powyższym wnioskodawczyni powzięła wątpliwość w kwestii obowiązku ubezpieczeń społecznych męża pracującego na podstawie umowy-zlecenia. We wniosku wskazała, że jej zdaniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9767

Wydanie: 9767

Spis treści
Zamów abonament