Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakup na użytek własny i na rachunek firmy czyni wielką różnicę

18 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Michał Kołtuniak

PRAWA KliENTÓW | Nabywając towary na prywatny użytek, czy to w tradycyjnym sklepie, czy też przez internet, korzystamy ze szczególnej ochrony. Jeśli ten sam produkt kupimy dla własnego przedsiębiorstwa, to sytuacja wygląda inaczej.

Wiele osób prowadzi własną działalność gospodarczą. Często stwarza to pokusę dokonywania niektórych zakupów na rachunek prowadzonej firmy, chociaż z góry wiadomo, że towar jest kupowany na użytek prywatny. Podejmując taką decyzję, warto pamiętać, że rezygnujemy wtedy ze szczególnej ochrony, jaka przysługuje wyłącznie konsumentom. Kupując jakiś produkt na rachunek własnej działalności, sami działamy na rynku jako profesjonaliści. I nie ma znaczenia, co jest przedmiotem umowy. Może to być towar niezwiązany z prowadzoną działalnością. Kupujący może być laikiem w tym zakresie. Ale i tak nie będzie już traktowany jako konsument i na szczególną ochronę nie może liczyć. W stosunkach gospodarczych firma – konsument tylko ta druga strona uważana jest za słabszą. Istnieje domniemanie, że po jednej stronie jest profesjonalista, znający rynek i dyktujący pewne warunki, po drugiej osoba, która może nie mieć pełnego rozeznania co do warunków zawieranej transakcji. Dlatego właśnie istnieją przepisy, które tę słabszą stronę mają chronić.

Istotne odmienności

Trzymając się przykładu zakupu jakiegoś towaru, różnice pomiędzy dokonaniem tego na rachunek firmy a zakupem przez konsumenta będą przede wszystkim dotyczyć:

- odpowiedzialności sprzedawcy za produkt,

- czasu na reakcję w przypadku wykrycia wady produktu,

- możliwości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9767

Wydanie: 9767

Spis treści
Zamów abonament