Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zarząd stowarzyszenia nie odpowie za długi w ZUS

18 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Robert Jasiński
Robert Jasiński
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Robert Jasiński

ROSZCZENIA | Z orzecznictwa wynika, że członkowie zarządu podmiotu nonprofit mogą się uwolnić od odpowiedzialności z tytułu nieopłaconych składek i podatków, jeśli na walnym zgromadzeniu zgłoszą wniosek o jego likwidację. O ile jednak fiskus zwykle uznaje bezskuteczność egzekucji gdy nie uda mu się ściągnąć zadłużenia z majątku organizacji, o tyle ZUS często próbuje sięgać do prywatnego mienia osób zasiadających w tym organie.

Stowarzyszenie, które nie prowadzi działalności gospodarczej, jest osobą prawną. Zgodnie z art. 11 ust. 3 – Prawa o stowarzyszeniach musi powołać zarząd, który w jego imieniu podejmuje decyzje o zobowiązaniach. Jako podmiot prawny organizacja ta posiada własny majątek, na który składają się przede wszystkim składki członkowskie, a także:

- darowizny,

- spadki,

- zapisy,

- dochody z własnej działalności,

- dochody z majątku stowarzyszenia oraz z ofiarności publicznej.

Stowarzyszenie nie działa dla osiągnięcia zysku, ale ma prawo prowadzić działalność gospodarczą. Nie może to być jednak jego podstawowa działalność, lecz dodatkowa, wspierająca. Dochód z niej w całości musi zostać przeznaczony na realizację celów statutowych.

Prowadzenie szkoły

W obecnych warunkach stowarzyszenia często prowadzą szkoły, realizując obowiązek nauczania. Mimo że dokonują związanych z tym pewnych koniecznych operacji finansowych, to – według prawa i linii orzeczniczej – prowadzenie szkoły nie jest działalnością gospodarczą. Potwierdza to art. 83a ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.). Wskazał na to również Sąd Najwyższy w wyroku z 9 stycznia 2001 r. (I PKN 167/00).

W myśl art. 5 ust. 7 pkt 3 ustawy o systemie oświaty do zadań organu prowadzącego szkołę lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9767

Wydanie: 9767

Spis treści
Zamów abonament