Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podstawowe znaczenie ma wykładnia językowa

18 lutego 2014 | Prawo | Aleksandra Tarka

Odpłatne zbycie nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby firmy, ale niewprowadzonej do ewidencji nie generuje przychodu z działalności.

Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę o podatkowych skutkach w PIT zbycia majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Stanowisko siedmiu sędziów dotyczy konkretnie odpłatnego zbycia nieruchomości i jest korzystne dla przedsiębiorców, którzy nie wprowadzili ich do ewidencji (sygnatura akt: II FPS 8/13).

Wątpliwości RPO

Sąd kasacyjny zajął się sprawą na wniosek rzecznika praw obywatelskich. Poprosił on o rozstrzygnięcie wątpliwości, czy kwoty uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części (udziału), wykorzystywane na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, stanowią przychód z działalności gospodarczej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o PIT. Przy czym chodzi o nieruchomości, które nie były ujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz nie stanowią składników majątku wskazanych w art. 14...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9767

Wydanie: 9767

Spis treści
Zamów abonament