Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Etyka uczonych, etyka dziennikarzy

18 lutego 2014 | Publicystyka, Opinie | Michał Kleiber
autor zdjęcia: Dominik Pisarek
źródło: Fotorzepa

Jak ocenić zilustrowanie tekstu w gazecie zdjęciem sugerującym moją rolę dokładnie przeciwną 
do przeze mnie odegranej? – pyta prezes PAN.

Jak można łatwo i skutecznie nadszarpnąć wypracowany przez lata czyjś publiczny wizerunek? Jest dobra metoda – publikacja na czołowej stronie poczytnej gazety dużego zdjęcia tej osoby, koniecznie z ponurym wyrazem twarzy, bezpośrednio pod tytułem artykułu zawierającym złowieszcze słowa „Amber Gold". A w tekście podanie jeszcze jakiegoś nieprawdziwego faktu, choćby drobnego, ale łącznie ze zdjęciem skutecznie budującego paradoksalnie zafałszowany przekaz.

To, że osoba na zdjęciu nie jest podejrzana o popełnienie jakichkolwiek wykroczeń, tylko wręcz przeciwnie, położyła kres działaniu mającemu takie znamiona, ma, jak się okazuje, nieistotne znaczenie – historia nieodparcie przypomina informację Radia Erewań o rozdawaniu samochodów na placu Czerwonym („nie samochody, tylko rowery i nie rozdają, tylko kradną") . Trochę pomaga zamieszczone po paru dniach przez gazetę jednoznaczne sprostowanie, choć oczywiście zdjęcie plus dramatyczny tytuł ma siłę rażenia wielokrotnie większą niż pisana drobnym drukiem wzmianka.

Straty będą zrekompensowane

Tym nieszczęsnym bohaterem byłem tym razem ja, a tekst („Komercjalizacja PAN, czyli mini Amber Gold w nauce", „Dziennik Gazeta Prawna", 20 stycznia 2014) dotyczył nieprawidłowości w prowadzeniu studiów doktoranckich i podyplomowych w jednym z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9767

Wydanie: 9767

Spis treści
Zamów abonament