Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd przeciw pączkowaniu firm

18 lutego 2014 | Prawo | Mateusz Rzemek

Wyrok | To może być koniec z zatrudnianiem pracownika w kilku firmach, aby nie płacić nadgodzin.

Sąd Najwyższy zajął się ostatnio sprawą ochroniarzy pracujących na etacie w jednej firmie i jednocześnie na zleceniach w drugiej. Obie firmy miały tych samych właścicieli i były powiązane kapitałowo.

Zabieg miał służyć m.in. ominięciu obowiązku wypłaty dodatków za nadgodziny. Czas pracy ochroniarzy był rozliczany na jednej liście. Część tego czasu, w wymiarze określonym w kodeksie pracy (osiem godzin dziennie i 40 godzin w tygodniu), była rozliczana w firmie, w której ochroniarz miał etat. Wszystko, co ochroniarze przepracowali powyżej tego limitu, było jednak rozliczane przez drugą spółkę jako wynagrodzenie z umowy-zlecenia. Druga firma nie musiała odprowadzać od wynagrodzenia ze zlecenia składek do ZUS.

Zdaniem sądu rejonowego, do którego trafiły pozwy ochroniarzy o wynagrodzenie za nadgodziny, doszło tu do nadużycia przewagi ekonomicznej przez pracodawcę. We wstępnym wyroku, oceniającym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9767

Wydanie: 9767

Spis treści
Zamów abonament