Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatnik musi wskazać, co ma związek z działalnością

18 lutego 2014 | Dobra Firma | Anna Łukaszewicz-Obierska
Anna Łukaszewicz-Obierska, radca prawny
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Anna Łukaszewicz-Obierska, radca prawny

Doradca podatkowy, który będzie wykorzystywał lokal mieszkalny zarówno na potrzeby firmy, jak i swoje oraz rodziny, nie może odliczyć całego VAT z faktur dokumentujących jego zakup.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 15 listopada 2013 r. (III SA/Wa 2393/13).

Stan faktyczny

We wniosku o interpretację podatnik wyjaśnił, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług doradztwa podatkowego, opodatkowaną podstawową stawką VAT. Wskazał, że w 2009 r. podpisał umowę deweloperską. Na jej podstawie deweloper zobowiązał się wybudować budynek mieszkalny, wyodrębnić dwa lokale, połączyć je i sprzedać doradcy. Mężczyzna chce dostosować nowo zakupione lokum do potrzeb obsługi swoich klientów. Będzie to jednocześnie mieszkanie dla niego i jego rodziny.

Połączony lokal zostanie tak zaprojektowany, aby możliwe było korzystanie z wszystkich pomieszczeń oraz części wspólnych (m.in. korytarze, łazienki) zarówno dla potrzeb działalności gospodarczej, jak i mieszkaniowych. Na poczet umowy deweloperskiej będą wnoszone zaliczki dokumentowane fakturą VAT. Lokal mieszkalny w momencie jego przekazania do użytkowania zostanie w całości umieszczony w prowadzonym przez doradcę rejestrze środków trwałych.

Podatnik zapytał o pełne prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących zaliczki wpłacane deweloperowi na poczet zakupu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9767

Wydanie: 9767

Spis treści
Zamów abonament