Po urlopie macierzyńskim 36 miesięcy zwolnienia ze składek
ZUS | Za osobę, która wróciła do pracy po wykorzystaniu wolnego na dziecko, firma przez 3 lata nie dokonuje wpłat na Fundusz Pracy ani Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Gdy rodzice dzielili się opieką, z ulgi skorzysta jeden zakład.
Przepisy przewidują wiele zwolnień z regulowania składek na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Dotyczą one określonych podmiotów gospodarczych lub niektórych grup pracowników.
Pracodawcy rodziców korzystają z tego przywileju już od 1 stycznia 2009 r., ale 17 czerwca 2013 r. weszła w życie ustawa z 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2013 r., poz. 675). Przyniosła ona zmiany w urlopach macierzyńskich oraz wprowadziła urlop rodzicielski, poszerzając tym samym krąg uprawnionych.
Jakie zasady
Składek na FP i FGŚP pracodawcy nie odprowadzają za osoby powracające z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz wychowawczego przez 36 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po tym, w którym nastąpił powrót do pracy. W stosunku do FP tak stanowi art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 674), a przy FGŚP art. 9a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121 ze zm.). Jeśli pracownica zakończyła urlop wychowawczy np. 12 stycznia, to zwolnienie przysługuje od lutego.
Tak samo jak powrót z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego, rodzicielskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta