Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak urzędnicy mogą zabezpieczyć się przed skutkami wydania bezprawnej decyzji

18 lutego 2014 | Administracja
źródło: Rzeczpospolita
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita

Sankcje | Każdemu, kto uczestniczy w wydawaniu decyzji lub w postępowaniu poprzedzającym jej wydanie, może być postawiony zarzut rażącego naruszenia prawa. Są sposoby, by się zabezpieczyć przed odpowiedzialnością odszkodowawczą.

 

Małgorzata Capik, Maciej Capik

Codziennie w Polsce wydawane są dziesiątki, setki decyzji administracyjnych. Każda z nich dla zaangażowanego w jej wydanie urzędnika oznacza potencjalne ryzyko odpowiedzialności. Nie można bowiem wykluczyć naruszenia prawa przy wydawaniu decyzji, a to oznacza konsekwencje w postaci odpowiedzialności i zobowiązania odszkodowawczego. Wprowadziła je ustawa z 20 stycznia 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa (dalej ustawa o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych). Chociaż obowiązuje ona już od 17 maja 2011 r., dla wielu urzędników jest ona ciągle nowością.

Funkcjonariusz, czyli kto

W opracowaniu używamy określenia „urzędnik", chociaż powinno stosować się sformułowania „funkcjonariusz publiczny" w takim rozumieniu, w jakim nakazuje to ustawa o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych.

Zgodnie z ustawą funkcjonariusz publiczny to

- osoba działającą w charakterze organu administracji publicznej lub z jego upoważnienia albo jako członek kolegialnego organu administracji publicznej lub

- osoba wykonującą w urzędzie organu administracji publicznej pracę w ramach stosunku pracy, stosunku służbowego lub umowy cywilnoprawnej, biorąca udział w prowadzeniu sprawy rozstrzyganej w drodze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9767

Wydanie: 9767

Spis treści
Zamów abonament