Konsekwencje finansowe zniechęcają do planowania przestrzennego
Na skutek uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania może dojść do obniżenia wartości nieruchomości. Wówczas ich właściciele kierują do gmin roszczenia.
Dla gmin takie roszczenia to bardzo ważna kwestia, gdyż mają one znaczący wpływ na budżet gminy. W szerszej natomiast perspektywie ewentualne roszczenia odszkodowawcze odstraszają gminy od uchwalania planów miejscowych.
Odszkodowanie lub wykup
W pierwszej kolejności właściciel (i odpowiednio – użytkownik wieczysty) nieruchomości objętej planem może żądać od gminy:
- odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę albo
- wykupienia nieruchomości lub jej części.
Podkreślić trzeba, że kierowanie tych żądań jest uzasadnione zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w sytuacji gdy w związku z uchwaleniem planu (lub jego zmianą) korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub w sposób zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe.
W praktyce – zarówno wśród właścicieli nieruchomości, jak też wśród organów gminy pojawiają się bardzo często wątpliwości, co konkretnie ustawodawca miał na myśli.
W orzecznictwie jednak zostało doprecyzowane, co zastosowane sformułowania dokładniej oznaczają. Chodzi tu więc zarówno o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta