Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć majątek wspólnika używany w firmie

18 lutego 2014 | Dobra Firma | Przemysław Wojtasik
Grzegorz Gębka
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Grzegorz Gębka

Fiskus uważa, że użyczenie spółce cywilnej samochodu należącego do jednego z udziałowców powoduje powstanie przychodu u pozostałych.

  • W spółce cywilnej wykorzystujemy mój prywatny samochód osobowy. Nie pobieram za to wynagrodzenia. Czy wszyscy wspólnicy (w tym ja) muszą to wykazać i zewidencjonować w księdze przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia? – pyta czytelnik.

Wspólnik spółki cywilnej nie powinien wykazywać przychodu, gdy, że na jej potrzeby korzysta z własnego auta. Nie ma bowiem z tego tytułu dodatkowej korzyści majątkowej. A przychód powstaje tylko wtedy, gdy taką korzyść uzyskuje.

Korzystne dla podatników stanowisko w tej sprawie zajął już 12 lat temu minister finansów. W interpretacji z 4 kwietnia 2002 r. (PB/AK-031-23/02) czytamy: „Jeżeli wspólnik spółki osobowej wykonuje świadczenie na rzecz tej spółki, to z podatkowego punktu widzenia jest to świadczenie »dla siebie samego« w takim zakresie, w jakim przychody i koszty spółki osobowej stanowią jego przychody i koszty. Jeżeli więc takie świadczenia są odpłatne, to u takiego wspólnika przychody równe są jego kosztom, jeśli zaś wspomniane świadczenia są nieodpłatne, u tego wspólnika nie wystąpi ani...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9767

Wydanie: 9767

Spis treści
Zamów abonament