Jak ujmować zwrot towarów unijnemu kontrahentowi
Przedsiębiorca obniży podstawę opodatkowania w WNT za okresy rozliczeniowe otrzymywania dokumentów korygujących od dostawców.
- W listopadzie 2013 r. spółka z o.o. dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od kontrahenta z Czech. Część towaru została na początku lutego 2014 r. zwrócona. Od kontrahenta spółka otrzymała fakturę korygującą. Kiedy rozliczyć korektę wewnątrzwspólnotowego nabycia? Jaki kurs waluty zastosować przy dokonywaniu takiej korekty? Czy – skoro nabycie udokumentowaliśmy fakturą wewnętrzną – musimy wystawić fakturę wewnętrzną korygującą? – pyta czytelnik.
Jak stanowi art. 30a ust. 1 ustawy o VAT, do ustalania podstawy opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) stosuje się odpowiednio art. 29a ust. 1, 6, 7, 10 i 11 ustawy o VAT. Wśród tych przepisów jest więc art. 29a ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT stanowiący, że podstawę opodatkowania obniża się o wartość zwróconych towarów i opakowań.
Podobnie było w 2013 r., kiedy to art. 31 ust. 3 ustawy o VAT stanowił, że przy ustalaniu podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta