Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ujmować zwrot towarów unijnemu kontrahentowi

18 lutego 2014 | Dobra Firma | Tomasz Krywan
Zwrot towarów przy WNT – ważne zasady
źródło: Rzeczpospolita
Zwrot towarów przy WNT – ważne zasady

Przedsiębiorca obniży podstawę opodatkowania w WNT za okresy rozliczeniowe otrzymywania dokumentów korygujących od dostawców.

  • W listopadzie 2013 r. spółka z o.o. dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od kontrahenta z Czech. Część towaru została na początku lutego 2014 r. zwrócona. Od kontrahenta spółka otrzymała fakturę korygującą. Kiedy rozliczyć korektę wewnątrzwspólnotowego nabycia? Jaki kurs waluty zastosować przy dokonywaniu takiej korekty? Czy – skoro nabycie udokumentowaliśmy fakturą wewnętrzną – musimy wystawić fakturę wewnętrzną korygującą? – pyta czytelnik.

Jak stanowi art. 30a ust. 1 ustawy o VAT, do ustalania podstawy opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) stosuje się odpowiednio art. 29a ust. 1, 6, 7, 10 i 11 ustawy o VAT. Wśród tych przepisów jest więc art. 29a ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT stanowiący, że podstawę opodatkowania obniża się o wartość zwróconych towarów i opakowań.

Podobnie było w 2013 r., kiedy to art. 31 ust. 3 ustawy o VAT stanowił, że przy ustalaniu podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9767

Wydanie: 9767

Spis treści
Zamów abonament