Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urząd Antymonopolowy może interweniować w gminie

18 lutego 2014 | Administracja

Samorząd może być silnym graczem na rynku lokalnym. Gdy narusza zasady konkurencji, nadużywając na przykład pozycji dominującej, musi liczyć się z interwencją.

  • Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dba o przestrzeganie zdrowych zasad konkurencji i chroni słabszych uczestników rynku, jakimi są konsumenci. Czy ma on więc jakiekolwiek uprawnienia do kontroli działania samorządów – pyta czytelnik.

Zainteresowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów działalnością gospodarczą gmin w zakresie szeroko rozumianego prawa antymonopolowego wynika z tego, że gminy są organizatorem wielu usług. Przykładowo: zajmują się lub organizują i odpowiadają za zbieranie i wywóz odpadów komunalnych, są właścicielami wysypisk, infrastruktury wodno-ściekowej, drogowej i komunikacyjnej, w tym przystanków autobusowych. Odpowiadają za organizacje komunikacji zbiorowej.

Bardzo często są też...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9767

Wydanie: 9767

Spis treści
Zamów abonament