Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy operator musi mieć zgodę

18 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Magdalena Kogut-Czarkowska
Magdalena Kogut-Czarkowska
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Magdalena Kogut-Czarkowska

PROCEDURA | Instalowanie inteligentnych liczników budzi emocje nie tylko ich użytkowników. Czego mogą zgodnie z prawem i czego chcą się z nich dowiedzieć przedsiębiorcy?

Konsumenci zdążyli się przyzwyczaić do „inteligentnych" gadżetów, które oferują  przydatne usługi i aplikacje. Nie budzi zdziwienia, że telefon może zasugerować kawiarnię w pobliżu lub podpowiedzieć, gdzie  jest najbliższa poczta. Zbliża się data zapowiadanego uruchomienia europejskiego systemu eCall, za pomocą którego komputer samochodowy w razie wypadku automatycznie wezwie pomoc. Aby takie usługi działały, konieczne jest wyposażenie rozmaitych urządzeń w funkcje pozwalające gromadzić informacje o ich użytkownikach. W rezultacie różni przedsiębiorcy zyskują dostęp do informacji o użytkownikach, wiedząc choćby, gdzie się znajdują, czy z jakich usług korzystali w przeszłości. Zjawisko to związane jest z pojęciem internetu rzeczy (internet of things). Koncepcja ta oznacza, że przedmioty wyposażone w kod identyfikacyjny mogą gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem sieci.

Słysząc zatem o zbieraniu danych o użytkownikach przez inteligentne liczniki, trzeba uzmysłowić sobie, że nie jest to wyjątkowa sytuacja.

Jest to kolejny przypadek, kiedy przy pomocy elektronicznego urządzenia oferowane są użytkownikom określone usługi, w zamian za które trzeba dzielić się pewnymi informacjami o sobie. W tym jednak przypadku wątpliwości konsumentów budzi to, że zapowiadana wymiana liczników będzie odbywać się automatycznie i bez ich zgody....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9767

Wydanie: 9767

Spis treści
Zamów abonament