Także pośrednik może odzyskać akcyzę
Na podstawie przepisów dyrektywy horyzontalnej każdy, a nie, jak wskazują polskie przepisy, wyłącznie podatnik bądź podmiot, który nabył towary bezpośrednio od podatnika, dokonujący przemieszczenia wyrobów z zapłaconą akcyzą na terytorium innego państwa UE, jest uprawniony do otrzymania zwrotu tego podatku.
Tak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 stycznia 2014 r. (I FSK 231/13).
Spółka nabyła na terenie Polski paliwo Biodiesel z akcyzą zapłaconą na terenie kraju. Paliwo to miało być przemieszczone na terytorium Austrii. Co istotne, spółka nabyła paliwo od podmiotu, który na wcześniejszym etapie nabył je od podmiotu, który uiścił podatek akcyzowy od tego paliwa. Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy będzie uprawniona, po przemieszczeniu wyrobów akcyzowych na terytorium Austrii, do otrzymania zwrotu akcyzy zapłaconej w Polsce w cenie nabycia paliwa. Zdaniem spółki, pomimo że art. 82 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym nie przewiduje takiej możliwości, ma ona w tej sytuacji prawo do zwrotu akcyzy na podstawie dyrektywy Rady 2008/118/WE (dalej: dyrektywa horyzontalna), gdyż jej postanowienia zostały błędnie implementowane do prawa krajowego. Organ w wydanej interpretacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta