Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie chcemy dobrowolnie odkładać na starość

27 lutego 2014 | Moje Pieniądze | Mateusz Pawlak
Najwięcej rachunków prowadzą ubezpieczyciele, ale największe wpłaty płynĄ do dumów maklerskich
źródło: Rzeczpospolita
Najwięcej rachunków prowadzą ubezpieczyciele, ale największe wpłaty płynĄ do dumów maklerskich

Konta emerytalne | Straszenie niskimi świadczeniami z ZUS i OFE nas nie przeraża, zachęty podatkowe nie dopingują. Niechętnie zakładamy nowe IKE i IKZE. 
A wielu spośród tych, którzy już mają takie rachunki, nie wpłaca na nie pieniędzy.

Nie przybywa osób samodzielnie oszczędzających w trzecim filarze systemu emerytalnego (są to wszystkie dobrowolne formy odkładania pieniędzy na emeryturę, uregulowane ustawowo i w jakiś sposób wspierane przez państwo). Na koniec 2013 roku liczba kont IKE była niewiele większa niż przed rokiem, a ilość rachunków IKZE spadła.

Jak wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego, liczba indywidualnych kont emerytalnych na koniec ubiegłego roku wyniosła 817,7 tys. wobec 813,3 tys. na koniec 2012 r. Aktywa zgromadzone na IKE urosły z 3,5 mld zł do 4,3 mld zł. Jednak w zasadzie jest to wyłącznie efekt dokonywania wpłat przez osoby już posiadające konta oraz wzrostu wartości zainwestowanych środków. Nowych rachunków niemal nie przybywa.

Fatalnie wygląda również aktywność oszczędzających. Konta, na które dokonano jakiejkolwiek wpłaty, stanowią zaledwie 31,8 proc. wszystkich istniejących. Przed rokiem odsetek ten wyniósł 31,7 proc.

W 2013 r. założono 57,9 tys. IKE, najwięcej (28,2 tys.) w towarzystwach ubezpieczeniowych. W TFI przybyło 20 tys. takich rachunków, w bankach 6,3 tys., w biurach maklerskich 2,4 tys., zaś w dobrowolnych funduszach emerytalnych zarządzanych przez PTE nieco ponad tysiąc.

Wzrosła wartość średniej wpłaty na rachunek IKE. W 2013 r. było to 3,1 tys zł wobec 2,6 tys. zł w roku poprzednim. W sumie w ubiegłym roku wpłacono na IKE...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9775

Wydanie: 9775

Spis treści

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Zamów abonament