Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lepiej zdać się na własną zapobiegliwość

27 lutego 2014 | Moje Pieniądze | Mateusz Pawlak
autor zdjęcia: Piotr Szalaski
źródło: Rzeczpospolita

Dr Marek Benio | Nie przywiązujmy się do myśli o emeryturze z ZUS – mówi ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Powinniśmy zapomnieć o emeryturze z I filara, czyli z ZUS?

Marek Benio: Najlepiej traktować obowiązkową składkę po prostu jak kolejny podatek. Przestaniemy wówczas liczyć na to, że w zamian coś na starość dostaniemy. W przyszłości ewentualne świadczenie z filarów obowiązkowych będzie dla nas bardzo miłą niespodzianką. Będziemy mogli dysponować dodatkową kwotą. Odwróciłbym myślenie o poziomach zabezpieczenia dochodu na starość. Uznałbym raczej, że podstawowe zabezpieczenie powinien zapewnić trzeci filar. Natomiast to, które daje przymusowy i powszechny system ubezpieczenia społecznego, traktowałbym jako zabezpieczenie dodatkowe.

To odwrotnie, niż te filary są teraz postrzegane.

Tak. To nie wymaga żadnej zmiany konstrukcyjnej systemu, lecz zmiany jego postrzegania. Moim zdaniem im człowiek jest młodszy i wcześniej zacznie tak patrzeć na system, tym lepiej. Oczywiście, nie zachęcam nikogo do unikania płacenia składek i do łamania prawa. Ale ważne jest, by świadomie zaplanować...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9775

Wydanie: 9775

Spis treści

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Zamów abonament