Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmowa wiedza tajemna pod ścisłym nadzorem

27 lutego 2014 | Menedżer
Klasyfikacja informacji
źródło: Rzeczpospolita
Klasyfikacja informacji
Podobieństwa i różnice między zakazem konkurencji a nakazem poufności
źródło: Rzeczpospolita
Podobieństwa i różnice między zakazem konkurencji a nakazem poufności

OCHRONA | W interesie pracodawcy jest uświadomienie załogi, jakie informacje uznaje za poufne i co grozi za ich ujawnienie.

Agnieszka Gostkowska-Szmyt Magdalena Januszewska

Podwładni uzyskują wiele informacji dotyczących organizacji pracy, metod produkcji, bazy dostawców i klientów, produktów, polityki cenowej. Inaczej nie mogliby prawidłowo i efektywnie wykonywać swoich obowiązków. Niemniej w interesie pracodawcy jest, aby etatowiec nie rozpowszechniał ani nie wykorzystywał tej wiedzy dla potencjalnie konkurencyjnych działań wobec firmy. Tymczasem według raportu „Ryzyko w sieci", przeprowadzonego na zlecenie firmy Symantec, blisko 60 proc. pracowników w Polsce wynosi służbowe informacje poza miejsce pracy bez zgody szefa (patrz http://www.symantec.com/pl/pl/about/news/release/article.jsp?prid=20101213_01). Aż 16 proc. przyznaje, że robi to wtedy, gdy zmienia pracodawcę.

Z drugiej strony firmy niejednokrotnie zatrudniają konkretną osobę właśnie dlatego, że ma ona określoną wiedzę lub doświadczenie. Jak zatem wydzielić te informacje, których utrzymania w sekrecie oczekuje pracodawca?

Własna, nie publiczna

Pewne dane są uznawane za tajemnicę przedsiębiorstwa. Pojęcie to ma legalną definicję w art. 11 ust. 4 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 153, poz. 1503 ze zm., dalej ustawa o konkurencji). Przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się te informacje, co do których spełnione są łącznie trzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9775

Wydanie: 9775

Spis treści

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Zamów abonament