Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oszczędzanie to stan umysłu człowieka

27 lutego 2014 | Moje Pieniądze | Mateusz Ostrowski
Deklaracje nie pokrywają się z praktyką
źródło: Rzeczpospolita
Deklaracje nie pokrywają się z praktyką

Psychologia. Odkładanie pieniędzy zależy nie tylko od zasobności portfela, ale też od wzorców wyniesionych z domu, zdolności do samokontroli, ekonomicznej świadomości.

Ponad połowa Polaków nie oszczędza, lecz wszystkie swoje dochody wydaje na bieżące potrzeby – wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy. To, czy ktoś odkłada pieniądze, czy nie, mocno zależy oczywiście od tego, czy ma nadwyżki finansowe. Jednak czysto ekonomiczne podejście nie wyczerpuje tematu. Ważne są również rozmaite czynniki psychologiczne.

Próbą wyjaśnienia tego zjawiska jest chociażby hipoteza cyklu życia. Zgodnie z nią ludzie dążą do w miarę stałego poziomu konsumpcji na wszystkich etapach życia. A zatem młodzi żyją na kredyt, bo jeszcze nie zarabiają wystarczająco dużo. Tych w średnim wieku stać na oszczędzanie, więc to robią, a potem, w jesieni życia, konsumują odłożone pieniądze. Teoria ta się generalnie sprawdza, ale raczej w zachodnich społeczeństwach.

W naszym kraju, jak pokazały inne badania przeprowadzone dla Fundacji Kronenberga, najwięcej Polaków posiadających oszczędności ma mniej niż 34 lata. Profesor Dominika Maison, która przeprowadzała te badania, tłumaczy w swojej książce „Polak w świecie finansów", że mniejsza gotowość do oszczędzania w grupie osób...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9775

Wydanie: 9775

Spis treści

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Zamów abonament