Ważne jest poprawne zwołanie walnego
PRAWO HANDLOWE | Specyfika walnego zgromadzenia wiąże się z tym, że w przeciwieństwie do zarządu i rady nadzorczej organ ten nie działa w sposób stały, lecz konstytuuje się w następstwie jego zwołania.
W związku z tym, że walne zgromadzenie jest najważniejszym organem stanowiącym spółki, posiadającym kompetencje z zakresu nadzoru właścicielskiego, nie jest konieczne stałe funkcjonowanie tego organu. Ukonstytuowanie się natomiast walnego zgromadzenia wymaga prawidłowego jego zwołania i wykazania legitymacji do udziału w nim.
Kto ma prawo
Walne zgromadzenie (zwyczajne, jak i nadzwyczajne), zwoływane jest w myśl art. 399 kodeksu spółek handlowych przez zarząd spółki. Również rada nadzorcza może zwołać zwyczajne walne zgromadzenie, gdy zarząd nie zwoła go w terminie określonym w ustawie lub w statucie, oraz nadzwyczajne walne zgromadzenie, jeżeli zwołanie go uzna za uzasadnione. Zgodnie z § 3 wymienionego artykułu prawo do zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia mają również akcjonariusze reprezentujący co najmniej połowę kapitału zakładowego lub co najmniej połowę ogółu głosów w spółce. Ustawodawca dopuszcza również upoważnienie innych osób do zwoływania zgromadzenia akcjonariuszy na podstawie statutu.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 16 lutego 2005 r., III CK 296/04: „Podjęcie przez zarząd spółki akcyjnej uchwały o zwołaniu walnego zgromadzenia bez obecności jednego z członków zarządu, który o posiedzeniu nie był zawiadomiony, nie powoduje bezskuteczności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta