Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przy biurku z własnym laptopem, skanerem i komórką

27 lutego 2014 | Menedżer
Praca na własnym sprzęcie to ryzyko utraty kontroli przez szefa nad przestrzega- niem norm czasu pracy
źródło: 123RF
Praca na własnym sprzęcie to ryzyko utraty kontroli przez szefa nad przestrzega- niem norm czasu pracy

NARZĘDZIA | Strony mogą ustalić, że w pracy zatrudniony korzysta ze swojego sprzętu. Jeśli jednak szef chce go monitorować, musi uprzedzić o tym jego właściciela i mieć na to jego zgodę. Taka obserwacja nie może wykroczyć poza sprawy służbowe.

Adam Nierzwicki Gerard Karp

BYOD (ang. bring your own device) to model organizacji pracy, w którym pracownicy wykonują swoje zadania przy użyciu należących do nich urządzeń elektronicznych. System ten zwany jest inaczej konsumeryzacją IT.

Pozornie proste wprowadzenie BYOD często stanowi wyzwanie dla firmy i jej działów komputerowych. Należy je poprzedzić analizą wszystkich „za" i „przeciw", ustaleniem konkretnych rozwiązań informatycznych i technicznych, ale przede wszystkim – oceną ryzyka po stronie pracodawcy. Zagrożenia obejmują w szczególności uzyskanie dostępu do informacji poufnych przez osoby nieupoważnione, które weszły w posiadanie urządzenia. Chodzi także o niebezpieczeństwo utraty klientów, gdy pracownik odchodzi z firmy, a kontrahenci kontaktują się z nim na jego prywatny numer telefonu. Do pewnego stopnia pracodawca może jednak ustrzec się takiego ryzyka, określając ramy prawne wykonywania pracy w formie BYOD w umowie o pracę i regulacjach wewnętrznych.

Wiele pytań

Choć wiele firm korzysta z BYOD już od kilku lat, w dalszym ciągu są wątpliwości, czy jest to rozwiązanie zgodne z prawem, a także czy i jak wolno je wprowadzić wobec załogi. Mimo że polskie prawo pracy nie nakłada na pracodawcę bezwzględnego wymogu zapewnienia załodze narzędzi pracy i – co do zasady – nie odnosi się do realizacji zadań przy użyciu własnego sprzętu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9775

Wydanie: 9775

Spis treści

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Zamów abonament