Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatkowy ból głowy Inditeksu

27 lutego 2014 | Ekonomia i Rozwój | Danuta Walewska
źródło: Bloomberg

amancio Ortega | Miał iść do pracy na kolei, trafił jednak do szwalni, gdzie składał koszule. No i poszło...

danuta walewska

Główny właściciel marek Zara, Massimo Dutti i Bershka, Amancio Ortega, z majątkiem ponad 59 miliardów dolarów jest na trzecim miejscu w rankingu najbogatszych ludzi świata. Hiszpanie teraz zastanawiają się, ile z tych miliardów zawdzięcza wykorzystaniu luk w przepisach podatkowych.

Kierunek: Szwajcaria

Międzynarodowi kontrolerzy finansowi wykryli właśnie, że w ciągu ostatnich pięciu lat Inditex – spółka zarządzająca najbardziej znanymi hiszpańskimi markami odzieżowymi – wywiózł do Szwajcarii i Hiszpanii 2 mld dolarów. Odkryto również, że Zara, marka, która stała się jeszcze bardziej sławna, kiedy w jej sukienkach zaczęła się pojawiać księżna Cambridge, raportuje bardzo niskie zyski w krajach, gdzie podatki są wysokie. We Włoszech, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii od roku 2009 średni zysk wynosił nie więcej niż 3–5 proc. obrotów. To oznacza, że od trzech lat Inditex legalnie oszczędzał na podatkach po 100 mln dolarów rocznie. Czy to dlatego Ortega tak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9775

Wydanie: 9775

Spis treści

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Zamów abonament