Sztuczny prawdziwy oddech
Medycyna Regeneracyjna | Ludzkie płuca wyhodowali w laboratorium po raz pierwszy amerykańscy naukowcy - pisze Krzysztof Kowalski.
Przeszczepiane organy ratują ludziom życie, ale zabiegów tego rodzaju przeprowadza się zbyt mało, aby uratować wszystkich potrzebujących, barierą jest brak dawców, niemożność pobierania wystarczającej ilości organów. Dlatego wiele laboratoriów na świecie pracuje nad uzyskaniem organów sztucznych.
Sieć bardzo różnych komórek
Postęp w tej dziedzinie jest znaczący. Wprawdzie nie udaje się jeszcze stwarzać kompletnych organów, lecz tylko ich części, ale i tak tego rodzaju przeszczepy są ratunkiem dla oka, wątroby, a nawet mózgu. Podstawą do wytwarzania takich zastępczych części organów są komórki macierzyste.
Jednym z najdelikatniejszych organów, wyjątkowo trudnym do odtworzenia, są płuca. Zbudowane są z wielu typów komórek. Komórki tworzące ich zewnętrzną warstwę różnią się bardzo od tych ulokowanych wewnątrz....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta