Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wekslem nie zabezpieczysz powierzonego mienia

27 lutego 2014 | Menedżer

Pracownik, któremu nieprawidłowo powierzono majątek firmy, odpowie za wyrządzone w nim szkody tylko do trzech swoich pensji. Nic tu nie pomoże zabezpieczenie się wekslem, które jest prawnie nieskuteczne. Pracodawcy pozostaje wtedy walka przed sądem, 
ale tam musi udowodnić winę umyślną i wiele innych zależności.

Patrycja Zawirska Łukasz Sobolewski

Problem zna praktycznie każdy menedżer – im wyższe stanowisko, tym więcej trosk o majątek przedsiębiorstwa. Trzeba ubezpieczyć, wynająć ochronę, zapewnić techniczne warunki przechowania towarów. Można skorzystać z pomocy innych członków zespołu, zlecając im np. pieczę nad aktywami zakładu. Oczywiście, za powierzonymi dobrami powinna iść odpowiedzialność. Nie na każdym można przecież w pełni polegać.

Skuteczne dochodzenie rekompensaty szkód wyrządzonych przez zatrudnionych to jeden z kluczowych elementów prawidłowego wykorzystania tzw. czynnika ludzkiego w procesie pracy. Pomogą tu rozwiązania z kodeksu pracy. W stosunkach pracowniczych inne metody, choć efektowne, nie zawsze są efektywne.

Gwarancja do kosza

Interes  firmy trzeba chronić kompleksowo. Dobry menedżer stworzy mechanizmy zarówno zapobiegające powstawaniu szkody, jak i ułatwiające jej naprawienie, i to w pełnej wysokości. Szef powinien jednak pamiętać, że praktyki stosowane w relacjach biznesowych nie zawsze nadają się do stosunków z podległą mu załogą.

Przy powierzeniu etatowcowi mienia spółki nie sprawdzą się weksle gwarancyjne. Ich stosowanie wobec pracowników, początkowo akceptowane (wyrok Sądu Najwyższego z 21 stycznia 1981 r., IV PRN 6/81), od kilku lat jest już zdecydowanie niedopuszczalne. Zabezpieczenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9775

Wydanie: 9775

Spis treści

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Zamów abonament