Wypowiedzenie skuteczne, jeśli treść jest precyzyjna
DOKUMENTY | W oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o pracę lub o zmianie warunków zatrudnienia nie wystarczy wskazać ogólnej przyczyny. Musi ona być konkretna i zrozumiała dla pracownika. Inaczej bez trudu wygra sprawę w sądzie.
Na podstawie art. 30 § 4 k.p. w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu jej bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie. Jeśli nie zostanie ona podana, pracownik wygra sprawę w postępowaniu przed sądem. Taki sam rezultat przyniesie wypowiedzenie zawierające ogólny powód rozwiązania umowy albo zmiany jej warunków.
Przyczyna wymówienia musi być bowiem precyzyjna i konkretna. Nie wystarczy zatem ogólnikowy zwrot (np. utrata zaufania do pracownika) lub powtórzenie wyrażeń ustawowych (np. naruszenie obowiązków pracowniczych), jeśli nie jest to połączone z wykazaniem konkretnych okoliczności, które taki ogólny wniosek uzasadniają. Tak wynika z pkt XI uchwały pełnego składu Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z 7 czerwca 1985 r. (III PZP 10/85). Zawiera ona wytyczne dotyczące wykładni art. 45 k.p. i praktyki sądowej stosowania tego przepisu w zakresie zasadności wypowiedzenia umowy o pracę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta