Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skradziony Kossak

27 lutego 2014 | Moje Pieniądze | Regina Skibińska
Wystawa  filatelistyczna na Zamku Królewskim  ze zbiorów kolekcjonera Zbigniewa Mikulskiego
autor zdjęcia: Danuta Matloch
źródło: Fotorzepa
Wystawa filatelistyczna na Zamku Królewskim ze zbiorów kolekcjonera Zbigniewa Mikulskiego
Obraz Witolda Wojtkiewicza „Porwanie Królewny (Ucieczka)”
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa
Obraz Witolda Wojtkiewicza „Porwanie Królewny (Ucieczka)”

Ubezpieczenia | Polisa dla dzieł sztuki jest droga. I niewiele da, jeśli nie zadbamy o szczegółową dokumentację oraz fachową wycenę.

Dzieła sztuki posiadają nie tylko kolekcjonerzy. Zdarza się, że cenny obraz czy bardzo wartościowe srebra dziedziczymy lub dostajemy w prezencie. Gdy takie przedmioty zostaną skradzione lub uszkodzone, właściciel ponosi ogromne straty.

W przypadku kradzieży odzyskanie dzieła sztuki często jest niemożliwe nie tylko z powodu niskiej skuteczności policji. Niestety, większość dzieł sztuki znajdujących się w posiadaniu prywatnych kolekcjonerów nie ma jakiejkolwiek dokumentacji. Jakie są tego konsekwencje?

Po kradzieży kolekcjoner nie jest w stanie wskazać, co dokładnie zginęło, a tym samym policja nie wie, czego szukać. Dlatego komunikaty policji są bardzo lapidarne. Brzmią na przykład tak: skradziono obraz Juliusza Kossaka przedstawiający jeźdźca na koniu, srebrną cukiernicę z początku XIX wieku, bliżej nieokreśloną ilość różnego rodzaju srebrnych sztućców. Nawet jeśli uda się odzyskać przedmioty, zgłaszający kradzież często nie jest w stanie udowodnić, że dane precjoza należały do jego kolekcji.

Z ubezpieczeniem mieszkania

Dzieła sztuki i inne wartościowe przedmioty można objąć ochroną ubezpieczeniową. Na polskim rynku jedynie AXA oferuje specjalne ubezpieczenie dzieł sztuki, zarówno z kolekcji prywatnych, jak i prezentowanych podczas wystaw w muzeach czy instytucjach wystawienniczych. Polisy te obejmują wszystkie rodzaje ryzyka, łącznie z kradzieżą, do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9775

Wydanie: 9775

Spis treści

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Zamów abonament