Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy odpis może być kosztem

27 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Magdalena Szczepańska Grzegorz Wachołek

CIT | Przepisy pozwalają przedsiębiorcom pomniejszać przychody o wartość niezapłaconych przez kontrahentów należności. Muszą oni jednak pamiętać o zastrzeżeniach, którymi ta możliwość jest obwarowana.

Magdalena Szczepańska Grzegorz Wachołek

Podatnicy, których kontrahenci nie wywiązują się z obowiązku zapłaty swoich zobowiązań, pod pewnymi warunkami mają możliwość uniknięcia negatywnych konsekwencji takich zdarzeń na gruncie podatkowym. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewidują dwa rodzaje rozwiązań dla niezapłaconych podatnikowi należności. Jednym z nich jest możliwość rozliczenia w kosztach uzyskania przychodów odpisów aktualizujących wierzytelność, której nieściągalność została uprawdopodobniona.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT za przychody związane z działalnością gospodarczą osiągnięte w roku podatkowym uważa się także przychody należne, choćby nie były otrzymane. Tym samym podatnicy prowadzący działalność gospodarczą zobowiązani są uwzględnić w podstawie opodatkowania wartość każdej wierzytelności. Także w przypadku gdy dłużnik nie może lub nie zamierza spłacić długu. Przywołany przepis może powodować dla podatników niekorzystne skutki w postaci konieczności zarachowania wierzytelności jako przychodu podatkowego, nawet jeśli wierzytelność ta okaże się nieściągalna lub potencjalnie nieściągalna. W celu wyeliminowania tego zjawiska ustawa o CIT przewiduje instytucje umożliwiające definitywne lub tymczasowe zaliczenie wartości takich wierzytelności w poczet kosztów uzyskania przychodów.

Definitywne ujęcie w kosztach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9775

Wydanie: 9775

Spis treści

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Zamów abonament