Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

ZUS płaci za przejazd

27 lutego 2014 | Prawo | Joanna Kalinowska

Chory, który stawia się na badanie u lekarza orzecznika, może uzyskać zwrot kosztów dojazdu nawet taksówką. A jego nieobecność nie zawsze oznacza utratę prawa do zasiłku.

W wezwaniu na kontrolę ZUS nie informuje o wszystkich prawach przysługujących ubezpieczonemu. A ten powinien się z niego dowiedzieć m.in. o prawie do zwrotu wydatków na dojazd i powrót z badania, co potwierdził m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 26 września 2013 r. (sygn. III SA/Gd 363/13).

Choć urząd zapewnia, że wypełnia obowiązek informacyjny, to z wezwania można jedynie wyczytać, że zwrot przysługuje w najniższych stawkach komunikacji publicznej. Kontrolowany nie dowie się, że ma jeszcze dwie możliwości odzyskania wydatku. Po pierwsze, może złożyć sam wniosek z informacją o przysługujących zniżkach i ulgach....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9775

Wydanie: 9775

Spis treści

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Zamów abonament