Dochód rzeczywisty uwzględnia wartość niesprzedanych zapasów
W przypadku podatników prowadzących księgę przychodów i rozchodów warunkiem zastosowania metody remanentowej jest faktyczne przeprowadzenie spisu z natury.
Podatnicy rozliczający się za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów zwykle ustalają dochód jako różnicę pomiędzy przychodami z działalności gospodarczej a kosztami ich uzyskania bez uwzględniania remanentów. Możliwe jest jednak ustalanie dochodu rzeczywistego, uwzględniającego wartość niesprzedanych zapasów.
Najprościej i najszybciej...
Zgodnie z art. 44 ustawy o PIT podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy. Dochodem będącym podstawą obliczenia zaliczki u podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów jest różnica pomiędzy wynikającym z tych ksiąg przychodem i kosztami jego uzyskania (suma zakupów i wydatków). Prawdopodobnie większość podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów ustala dochód będący podstawą obliczenia zaliczek w ten sposób. Taka metoda jest najprostsza i najmniej czasochłonna. Zapewnia również zmniejszenie bieżących obciążeń podatkowych, jeżeli podatnik dokonuje regularnych zakupów, tym bardziej jeżeli ceny nabywanych zapasów rosną.
...to nie zawsze najkorzystniej
Zdarzają się jednak sytuacje, w których ze względu na specyficzne okoliczności lub specyfikę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta