Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dochód rzeczywisty uwzględnia wartość niesprzedanych zapasów

27 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Maciej Jurczyga

W przypadku podatników prowadzących księgę przychodów i rozchodów warunkiem zastosowania metody remanentowej jest faktyczne przeprowadzenie spisu z natury.

Podatnicy rozliczający się za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów zwykle ustalają dochód jako różnicę pomiędzy przychodami z działalności gospodarczej a kosztami ich uzyskania bez uwzględniania remanentów. Możliwe jest jednak ustalanie dochodu rzeczywistego, uwzględniającego wartość niesprzedanych zapasów.

Najprościej i najszybciej...

Zgodnie z art. 44 ustawy o PIT podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy. Dochodem będącym podstawą obliczenia zaliczki u podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów jest różnica pomiędzy wynikającym z tych ksiąg przychodem i kosztami jego uzyskania (suma zakupów i wydatków). Prawdopodobnie większość podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów ustala dochód będący podstawą obliczenia zaliczek w ten sposób. Taka metoda jest najprostsza i najmniej czasochłonna. Zapewnia również zmniejszenie bieżących obciążeń podatkowych, jeżeli podatnik dokonuje regularnych zakupów, tym bardziej jeżeli ceny nabywanych zapasów rosną.

...to nie zawsze najkorzystniej

Zdarzają się jednak sytuacje, w których ze względu na specyficzne okoliczności lub specyfikę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9775

Wydanie: 9775

Spis treści

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Zamów abonament