Podniosłeś składkę, nie pomyl się w rachunkach
KONSEKWENCJE | Ciężarnej, która zadeklaruje wysoką podstawę wymiaru dobrowolnej składki chorobowej z biznesu, a potem omyłkowo opłaci ją w niższej wysokości, grozi pozbawienie prawa do zasiłku macierzyńskiego, a nie jego obniżenie.
Magdalena Januszewska
Kobiety prowadzące własną działalność gospodarczą, które planują macierzyństwo, często decydują się na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe i czasowe odprowadzanie podwyższonej składki chorobowej. Ma to zapewnić wysoki zasiłek macierzyński, a niekiedy także chorobowy jeszcze w czasie ciąży.
Niestety pomyłka w kwotach składki może całkowicie pozbawić tego świadczenia. Zarówno ZUS, jak i sądy są w takich sytuacjach rygorystyczne. Szczególnie jeśli firmę kobieta założyła, będąc w ciąży. Rząd już zapowiedział, że planuje ograniczyć takie praktyki, zmieniając zasady naliczania świadczeń. Na razie jednak przepisy pozwalają manewrować składkami i zasiłkami. Problem zaś narasta również dlatego, że coraz mniej młodych osób może liczyć na etatowe zatrudnienie i z przymusu staje się przedsiębiorcami.
Zadeklarowana baza
Zasadnicze pytanie dotyczy tego, czy ZUS może kwestionować podstawę wymiaru składek, którą deklaruje ubezpieczony. Problem ten rozstrzygnęła uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 21 kwietnia 2010 r. (II UZP 1/10). Według niej ZUS nie jest uprawniony do kwestionowania kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli mieści się ona w granicach określonych ustawą z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta