Wolny handel to miejsca pracy w Europie
Polityka otwartości w kwestii handlu, zniesienie ceł i innych przeszkód dają konsumentom i producentom tańsze towary, a konkurencja czyni nasze przedsiębiorstwa bardziej przebojowymi – pisze ambasador Szwecji w Polsce.
W ostatnich latach Europa zmaga się z najpoważniejszym od kilkudziesięciu lat kryzysem. Jednak polska gospodarka dobrze sobie z nim radzi, w dużej mierze dzięki handlowi z resztą świata. Otwarta polityka handlowa to bowiem warunek wzrostu gospodarczego i zwiększenia zatrudnienia.
W czasach niepomyślnej gospodarczej koniunktury trudno przeprowadzać reformy mające na celu stymulowanie gospodarki. Wolny handel nic jednak nie kosztuje, przynosi za to wymierne korzyści i wysyła pozytywny sygnał rynkowi. Dlatego niezwykle cieszy fakt, że podczas ostatniej konferencji ministerialnej Światowej Organizacji Handlu (WTO) na Bali udało się osiągnąć porozumienie. Miejmy nadzieję, że będzie to stanowiło dodatkowy impuls podczas dalszych negocjacji dotyczących handlu multilateralnego, który powinien przynieść duże korzyści gospodarcze.
W ostatnich latach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta