Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Background screening, czyli jak prześwietlić życiorys

27 lutego 2014 | Menedżer
Procedurę weryfikacji danych o kandydacie można wszcząć tylko za jego wiedzą i zgodą
źródło: 123RF
Procedurę weryfikacji danych o kandydacie można wszcząć tylko za jego wiedzą i zgodą

SELEKCJA | Przepytywanie poprzednich pracodawców czy znajomych, przeglądanie listów gończych i wykazów osób podejrzanych o terroryzm, a także analiza ruchów 
w Internecie – tak coraz częściej wygląda wybór najlepszych kandydatów na etat.

Katarzyna Gospodarowicz

Nie bez powodu pracodawcy organizują czasochłonne i kosztowne kilkuetapowe procesy naboru. Rozumieją, że od dobranej kadry zależy dalszy rozwój firmy i warto pozyskać jak najlepiej wykwalifikowane i zaangażowane osoby. Dlatego rekrutacja specjalistyczna jest tym, co za cel stawia sobie większość pracodawców.

Testy i weryfikacja

W czasie naboru kandydatów poddaje się różnym testom. Sprawdza się ich zdolności niezbędne do wykonywania zadań, które mieliby wykonywać. Wiele danych, np. dotychczasowe doświadczenie, edukacja czy umiejętności, osoby te wskazują już w CV czy później w formularzu rekrutacyjnym.

Aby przedstawić się z jak najlepszej strony i dostać wymarzoną pracę, kandydaci posuwają się jednak często do nieuprawnionego podnoszenia posiadanych umiejętności. Niektórzy brną dalej, podają nieprawdziwe informacje o ukończonych studiach czy zdobytym doświadczeniu.

Narzędziem, które pozwala zmniejszyć ryzyko zatrudnienia osoby bez deklarowanych umiejętności czy praktyki, jest background screening. To proces polegający na weryfikacji informacji podanych przez ubiegającego się o pracę. Zarówno sam pracodawca, jeśli ma niezbędne środki i narzędzia, jak i firma zewnętrzna (na podstawie zlecenia pracodawcy) mogą prześwietlić rekrutowaną osobę pod kątem prawdziwości wskazanych przez nią...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9775

Wydanie: 9775

Spis treści

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Zamów abonament