Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezprawne procedury windykacyjne w rejestrze zakazanych klauzul

04 lutego 2015 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak

KONSUMENCI | Brak określenia sposobu naliczania opłat, w rezultacie którego klient nie wie, jakimi kosztami może zostać obciążony za nieterminową spłatę zobowiązań, jest działaniem niezgodnym z przepisami i narusza zbiorowe interesy klientów.

„W przypadku opóźnienia w dokonywaniu płatności (firma) zobowiązuje się do telefonicznego bądź listownego powiadomienia kupującego o powstałej zaległości. Kupujący wyraża zgodę na takie powiadomienie i obciążenie go kosztami. Umowny koszt powiadomienia telefonicznego wynosi 10 zł za każdą przeprowadzoną rozmowę, koszt wysłania korespondencji – 15 zł od każdego wysłanego listu. Koszty powiadomień telefonicznych i listownych nie mogą przekroczyć w sumie 150 zł". Taką klauzulę stosowała firma, której urząd antymonopolowy zarzucił naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.

Za niezgodny z prawem uznał także kolejny zapis umowy, zgodnie z którym: „W przypadku zalegania z płatnością wpłaty powyżej 14 dni (firma) zastrzega sobie prawo do osobistego (przez przedstawiciela) poinformowania kupującego o stanie zaległości i uzgodnienia zasad spłat w miejscu jego zamieszkania. Strony zgodnie postanawiają, że koszty takiego poinformowania nie mogą przekroczyć 300 zł za jedną wizytę u kupującego, a w przypadku ich naliczenia (firma) zastrzega sobie prawo do księgowania ich w pierwszej kolejności wraz z odsetkami, zgodnie z art. 451 § 1 kodeksu cywilnego".

Zbiorowe interesy

Także w tym wypadku zarzut wiązał się z naruszeniem zbiorowych interesów konsumentów. Dlaczego? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że zapisy te są tożsame...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10057

Wydanie: 10057

Spis treści
Zamów abonament