Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wydatek na dzierżawę auta nie podlega wyłączeniu

04 lutego 2015 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka
Piotr Wyrwa
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Piotr Wyrwa

Kosztami z tytułu używania samochodu osobowego, których rozliczenie jest limitowane, są wszelkiego rodzaju wydatki na jego eksploatację. Nie można jednak do nich zaliczyć czynszu dzierżawnego.

W sprawie chodziło o zobowiązanie spółki w CIT za 2009 r. Kwestionując, je fiskus uznał, że spółka zawyżyła koszty uzyskania przychodów, bo bezzasadnie zaliczyła do nich wydatki związane z użytkowaniem samochodu osobowego. W jego ocenie zawarta przez spółkę umowa dzierżawy nie spełniała warunków umowy leasingu w rozumieniu art. 17a ustawy o CIT.

Podatniczka zaskarżyła decyzję. Sąd pierwszej instancji oddalił jednak jej skargę. Podkreślił, że sporny samochód osobowy był własnością innej spółki. Dlatego skutki podatkowe umowy związanej z jego dzierżawą należało oceniać w kontekście art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT. Wynika z niego, że podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z używaniem cudzego samochodu, lecz uprawnienie to jest ograniczone (do iloczynu przejechanych kilometrów i stawki wynikającej z odrębnych przepisów) oraz uzależnione od prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Skarżąca nie przedstawiła ewidencji przebiegu pojazdu. A skoro umowa, na podstawie której użytkowała cudzy samochód, była umową dzierżawy pojazdu, to spółka nie miała prawa obniżyć podstawy opodatkowania o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10057

Wydanie: 10057

Spis treści
Zamów abonament