Przyszła polityka karna – wielka niewiadoma
Gdyby grzywna, a nie ograniczenie wolności, stała się w przyszłości najczęściej orzekaną karą, uzdrowiłoby to polską politykę karną – uważa profesor.
Sejm uchwalił 15 stycznia 2015 r. ustawę, która ma zmienić filozofię karania. Nie ulega wątpliwości, że to jedna z najważniejszych zmian w prawie karnym w ostatnim czasie. Celem reformy jest ograniczenie stosowania kar pozbawienia wolności w zawieszeniu.
Projektodawcy słusznie wyszli z założenia, że ta forma kary jest nadużywana. Wątpliwości budzi jednak lekarstwo, które ma uzdrowić polską politykę karną. W szczególności chodzi o rewolucyjną zmianę w stosowaniu dozoru elektronicznego.
Do tej pory dozór elektroniczny służył zakazowi wstępu na imprezę masową i był formą wykonywania kary pozbawienia wolności. W zasadzie każdy z wyrokiem nieprzekraczającym roku mógł się ubiegać o wykonywanie tej kary w systemie dozoru elektronicznego. Jeżeli sąd penitencjarny przychylił się do złożonego wniosku, skazany miał możliwość odbywania kary w swoim domu.
Po wejściu w życie uchwalonej 15 stycznia 2015 r. ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta