Nocna prohibicja ogranicza swobodę działalności
USŁUGI | Burmistrz nie miał prawa odebrać zezwolenia na alkohol właścicielowi restauracji tylko dlatego, że rada miasta zakazała go sprzedawać klientom po godz. 22 w budynku, w którym są mieszkania.
W maju 2014 r. burmistrz cofnął jednemu z lokali gastronomicznych zezwolenie na sprzedaż na miejscu napojów alkoholowych powyżej 18 proc. Jego właściciel, który zapłacił za zezwolenie do lipca 2017 r., nie był zadowolony z takiego rozstrzygnięcia, więc się odwołał.
Czego dotyczył spór
Nic to jednak nie dało. Samorządowe Kolegium Odwoławcze przypomniało, że korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wiąże się z obowiązkami. Ich naruszenie pociąga za sobą skutki prawne, określone w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zgodnie z art. 18 ust. 7 pkt 9 tej ustawy warunkiem prowadzenia sprzedaży napojów alkoholowych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży jest przestrzeganie innych zasad i warunków określonych przepisami prawa. Zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych cofa się w przypadku nieprzestrzegania tych warunków.
Dalej kolegium odwołało się do § 2 pkt 2 uchwały rady miejskiej w sprawie otwarcia placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i zakładów usługowych na terenie gminy. Zgodnie z jego treścią placówki handlu detalicznego, zakłady gastronomiczne i zakłady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta