Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wywłaszczenie było dopuszczalne

04 lutego 2015 | Prawo | Danuta Frey

Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie zachowa obecną siedzibę. Starania spadkobierczyń byłych właścicieli o jej odzyskanie zakończyły się niepowodzeniem.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną, wniosek o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem prawnym oraz skargę kasacyjną ministra infrastruktury i rozwoju. Była to sprawa (pisaliśmy o niej w „Rzeczpospolitej" z 2 lutego), która ze względu na okoliczności może mieć szeroki oddźwięk, nie tylko w Polsce.

Ogniskowała się wokół interpretacji przepisów wydanych we wczesnej PRL. Chodziło o dekret z 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych do realizacji narodowych planów gospodarczych. Na tej podstawie Instytut Ekspertyz Sądowych wystąpił o wywłaszczenie na jego potrzeby zabytkowego pałacyku Juliana Jutkiewicza w Krakowie, należącego do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10057

Wydanie: 10057

Spis treści
Zamów abonament