Jak księgować odpisy na fundusz
EWIDENCJA | Środki przeznaczone na działalność socjalną do czasu ich faktycznego przekazania na wyodrębniony rachunek nie pomniejszą podatku. Jednak części rocznego odpisu systematycznie ujmuje się w kosztach bilansowych.
- Pod koniec ubiegłego roku (2014) zwiększyliśmy zatrudnienie w naszej firmie, w związku z czym jesteśmy zobowiązani do stworzenia w 2015 r. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W jaki sposób powinniśmy obliczyć i księgować odpis na zfśs oraz wpłaty na ten fundusz? – pyta czytelnik.
Środki pieniężne z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: zfśs lub fundusz) powinny być gromadzone na odrębnym rachunku bankowym. Kwotę, którą trzeba przekazać na fundusz, oblicza się z corocznego odpisu podstawowego, obliczanego w stosunku do średniej liczby zatrudnionych. Wielkość odpisu w 2015 roku wynosi 37,5 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia w drugim półroczu 2010 r. Zatrudniając osobę zaliczoną do I lub II grupy inwalidzkiej bądź emeryta lub rencistę objętego opieką socjalną, firma może powiększyć odpis o 6,25 proc. na każdego takiego pracownika. W przypadku pracy w uciążliwych warunkach odpis wzrasta do 50 proc. podstawy naliczania. Dla jednego pracownika młodocianego odpis na zfśs wynosi:
- w I roku nauki – 5 proc.,
- w II roku nauki – 6 proc.,
- w III roku nauki – 7 proc. wynagrodzenia (art. 5 ust. 2a ustawy o zfśs).
W 2015 roku ciągle ta sama podstawa
Średnie miesięczne wynagrodzenie ogłaszane przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego jest publikowane w Monitorze Polskim nie później niż do 20...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta