Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak księgować odpisy na fundusz

04 lutego 2015 | Ekspert księgowego | Magdalena Rogosz
Przykład
źródło: Rzeczpospolita
Przykład
źródło: Rzeczpospolita
Typowe zapisy na koncie ZFŚS
źródło: Rzeczpospolita
Typowe zapisy na koncie ZFŚS

EWIDENCJA | Środki przeznaczone na działalność socjalną do czasu ich faktycznego przekazania na wyodrębniony rachunek nie pomniejszą podatku. Jednak części rocznego odpisu systematycznie ujmuje się w kosztach bilansowych.

- Pod koniec ubiegłego roku (2014) zwiększyliśmy zatrudnienie w naszej firmie, w związku z czym jesteśmy zobowiązani do stworzenia w 2015 r. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W jaki sposób powinniśmy obliczyć i księgować odpis na zfśs oraz wpłaty na ten fundusz? – pyta czytelnik.

Środki pieniężne z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: zfśs lub fundusz) powinny być gromadzone na odrębnym rachunku bankowym. Kwotę, którą trzeba przekazać na fundusz, oblicza się z corocznego odpisu podstawowego, obliczanego w stosunku do średniej liczby zatrudnionych. Wielkość odpisu w 2015 roku wynosi 37,5 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia w drugim półroczu 2010 r. Zatrudniając osobę zaliczoną do I lub II grupy inwalidzkiej bądź emeryta lub rencistę objętego opieką socjalną, firma może powiększyć odpis o 6,25 proc. na każdego takiego pracownika. W przypadku pracy w uciążliwych warunkach odpis wzrasta do 50 proc. podstawy naliczania. Dla jednego pracownika młodocianego odpis na zfśs wynosi:

- w I roku nauki – 5 proc.,

- w II roku nauki – 6 proc.,

- w III roku nauki – 7 proc. wynagrodzenia (art. 5 ust. 2a ustawy o zfśs).

W 2015 roku ciągle ta sama podstawa

Średnie miesięczne wynagrodzenie ogłaszane przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego jest publikowane w Monitorze Polskim nie później niż do 20...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10057

Wydanie: 10057

Spis treści
Zamów abonament