Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wschód kraju ciągle w tyle

04 lutego 2015 | Ekonomia
Bezrobocie w woj. warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim mocno spadło w porównaniu z 2002 r.,  ale wciąż w tych regionach jest najwyższe w kraju
źródło: Rzeczpospolita
Bezrobocie w woj. warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim mocno spadło w porównaniu z 2002 r., ale wciąż w tych regionach jest najwyższe w kraju

Regiony zachodnio-północne dobrze radzą sobie z obniżaniem stopy 
bezrobocia. Na wschodzie problem braku pracy staje się coraz bardziej palący.

Anna Cieślak-Wróblewska

Powiat jaworski (woj. dolnośląskie) stał się liderem pod względem spadku stopy bezrobocia. W 2014 r. zmniejszyła się ona tam aż o 5,2 pkt proc., podczas gdy średnio w kraju było to 1,9 pkt proc. I chociaż wciąż ponad 19 proc. mieszkańców tego powiatu pozostaje bez pracy, wszystko idzie ku lepszemu.

– Rzeczywiście odpływ bezrobotnych w zeszłym roku był rekordowy, mamy 1970 osób mniej w rejestrach – cieszy się Barbara Dziasek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworznie. To efekt ogólnej poprawy na rynku pracy i aktywizacji bezrobotnych, ale też dużego inwestora w okolicach. – Do firmy Amazon we Wrocławiu, która rozpoczęła rekrutację pod koniec roku, skierowaliśmy około 200 osób – mówi dyrektor.

Magazyny Amazona są oddalone od Jaworzna o ok. 60 kilometrów, ale firma zapewnia dojazdy i płaci – za przygotowanie towarów do wysyłki – od 2 do 2,4 tys. zł brutto.

Zachód na fali

Na dobrej koniunkturze na rynku pracy skorzystało w ubiegłym roku więcej powiatów województwa dolnośląskiego. Podobnie jak województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

– Spora poprawa na naszym rynku pracy to m.in. efekt wzrostu mobilności mieszkańców – mówi Robert Martyn, z-ca dyrektora PUP w Słubicach. W powiecie tym (woj....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10057

Wydanie: 10057

Spis treści
Zamów abonament