Krzemowy rozum w roli aptekarza
Choć naukowcy ostrzegają, że sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzi, na razie roboty nam służą. Pomogły opracować leki nowej generacji.
Robobadacza o dźwięcznej nazwie Eve zbudowali specjaliści z Uniwersytetu w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. Na łamach dzisiejszego wydania magazynu „Interface" naukowcy opisali, jak robot pomógł opracować nowe, obiecujące leki na malarię i inne choroby tropikalne.
Maszyna znalazła cząsteczki odpowiedzialne za niszczenie pasożytów malarii, choroby Chagasa i śpiączki afrykańskiej. Poszukiwanie obejmowało 1500 klinicznie zatwierdzonych związków. Maszyna znalazła odpowiedni, który był wcześniej badany jako lek przeciwnowotworowy, a w trakcie badań okazało się, że hamuje kluczowy enzym zarodźca malarii i innych pasożytów.
Badacze jak prawdziwi
– Zaniedbane choroby tropikalne są plagą ludzkości, zarażają corocznie setki milionów ludzi, a miliony doprowadzają do śmierci – powiedział prof. Steve Oliver...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta