Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samotne nareszcie z dzieckiem

04 lutego 2015 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson
Anna Nowacka-Isaksson
źródło: materiały prasowe
Anna Nowacka-Isaksson

Samo posiadanie dzieci nie czyni matką – brzmi szwedzki aksjomat. Paradoksalnie jednak czyni. W Szwecji bowiem wchodzi w życie prawo, dzięki któremu singielki będą się mogły poddawać sztucznemu zapłodnieniu.

W Szwecji dziecko ma prawo do obydwojga rodziców. Dlatego do tej pory jedynie małżeństwa i pary żyjące w konkubinacie – od kilku lat także lesbijskie – miały prawo do wspomaganego rozrodu. W efekcie Szwedki niemające partnerów, które chciały zostać matkami, musiały wyjeżdżać za granicę, najczęściej do Danii i innych krajów UE, by tam poddać się sztucznemu zapłodnieniu, np. zabiegowi in vitro.

Tutejsze media przytaczają wiele historii o kobietach, które postanowiły nie czekać na wymarzonego partnera, by mieć z nim dziecko. A nie chcą też uwikłać w ojcostwo faceta, z którym nie mają zamiaru spędzić reszty życia. Z tego względu wyprawa do kliniki w Hiszpanii wydaje się prostsza niż poszukiwanie kandydata na ojca....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10057

Wydanie: 10057

Spis treści
Zamów abonament