Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zwiększy się przejrzystość sprawozdań

04 lutego 2015 | Ekspert księgowego | Grzegorz Macowicz
Grzegorz Macowicz
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Grzegorz Macowicz
Przykład
źródło: Rzeczpospolita
Przykład
Przykład
źródło: Rzeczpospolita
Przykład

RAPORTY | Zakres informacji ujawnianych w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych został znacznie rozszerzony. MSSF 12 w istotny sposób ujednolicił i uporządkował również dane wymagające prezentacji.

1 stycznia 2014 r. zaczął obowiązywać w Unii Europejskiej tzw. pakiet pięciu standardów określający zasady ujmowania każdego rodzaju powiązania w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym oraz zakres wymaganych ujawnień. Kwestia ujawnień związanych z zaangażowaniem inwestora w innych jednostkach okazała się dla Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości na tyle istotna, że zdecydowano się ją ujednolicić i uregulować w ramach jednego standardu – MSSF 12 „Ujawnienia informacji na temat udziałów w innych jednostkach".

Na czym polega zmiana

MSSF 12 ujednolicił, uporządkował, a przede wszystkim istotnie rozszerzył zakres ujawnień w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym dotyczących prezentowania informacji o jednostkach zależnych, wspólnych porozumieniach umownych oraz jednostkach stowarzyszonych, które wcześniej były uregulowane w trzech odrębnych standardach – MSR 27 „Skonsolidowane i jednostkowe sprawozdania finansowe", MSR 28 „Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych" oraz MSR 31 „Udziały we wspólnych przedsięwzięciach".  Wprowadził także obowiązkowe ujawnienia w odniesieniu do niekonsolidowanych jednostek strukturyzowanych. Zwiększenie zakresu ujawnień ma się przyczynić do osiągnięcia celu standardu, jakim jest dostarczenie użytkownikom takiej informacji finansowej, aby możliwa była pełniejsza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10057

Wydanie: 10057

Spis treści
Zamów abonament