Ważny krok w kierunku poprawy funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej
Rozmowa: Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Warzocha, dyrektor Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Z jakim skutkiem leczy się nowotwory w Polsce?
Krzysztof Warzocha: Nakłady na onkologię w przeliczeniu na PKB plasują nas w ostatniej ćwiartce krajów europejskich, ale globalne odsetki uzyskiwanych efektów leczenia (przeżycia pięcioletnie, wyleczenia) są jeszcze gorsze (wynoszą ok. 40 proc.). Zajmujemy pod tym względem przedostatnie miejsce w Europie (średnia dla Europy - 55 proc.), co oznacza, że nie tylko ograniczone środki finansowe, ale przede wszystkim zła organizacja systemu opieki onkologicznej to główni winowajcy obecnej sytuacji. I dlatego konieczna jest reforma i pakiet onkologiczny. To jednak dopiero początek długiej drogi, dla której obrany kierunek zmian jest bez wątpienia słuszny. Wszystkie działania powinny zmierzać do osiągnięcia podstawowego celu, jakim jest poprawa skuteczności i bezpieczeństwa opieki onkologicznej, realizowanej ze środków publicznych. Jest to dziś możliwe nie tyle w drodze tworzenia nowych podmiotów, ile w lepszej i bardziej efektywnej współpracy pomiędzy już istniejącymi ośrodkami onkologicznymi, w tym na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego.
Podmiotem działań w reformowanym systemie opieki onkologicznej jest osoba chora i jej potrzeby zdrowotne, istotą zaś uzyskanie maksymalnej skuteczności terapii przeciwnowotworowej. Czy uda się to osiągnąć?
Pakiet onkologiczny to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta