Dziesięć wyzwań dla Polski
Trzeba zachęcić związki zawodowe do rozmów o nowym kodeksie pracy i rehabilitacji tzw. umów śmieciowych – pisze prezes Business Centre Club.
Marek Goliszewski
Niedawno wychodziłem z gabinetu ministra pracy po rozmowach z szefami związków zawodowych o nawiązaniu dialogu społecznego. Podszedł do mnie dziennikarz i rzucił, że my sobie gadamy, a tymczasem w Polsce strajki i awantury. Uświadomiłem sobie, jak rzadko ludzie zdają sobie sprawę ze znaczenia dialogu jako drogi rozwiązywania konfliktów. I rozwoju. To dzięki paktom społecznym Irlandia notuje dziś wzrost 11 razy szybszy od pozostałych państw UE.
Aleksander hrabia Fredro zarzucał kiedyś Polakom, że etos awantury przedkładamy nad etos pracy. Churchill powtarzał, że „dla Polaków wszystko, lecz z Polakami nic". W ciągu ostatnich 25 lat obaj panowie musieli się jednak przewracać w grobach. Polacy okazali się bowiem pracowici, słowni, zaradni, solidni, wymyślali towary i usługi, które znajdowały nabywców na konkurencyjnych światowych rynkach. Używaliśmy mózgu i negocjacji zamiast szabli. Eurostat sklasyfikował nas jako najbardziej pracowity (po Koreańczykach) i przedsiębiorczy naród na świecie. Staliśmy się członkami klubu najbogatszych – Unii Europejskiej, i klubu najsilniejszych – NATO.
Stanisław Wyspiański kpił niegdyś: „Miałeś chamie złoty róg". Ale od Okrągłego Stołu, jakkolwiek by go oceniać, przedsiębiorczy Polacy zadęli w ten róg. Podjęli dialog. I Polska w latach 1992–2013 zwiększała swój PKB na głowę dwa razy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta