Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Duda ma gonić w amerykańskim stylu

04 lutego 2015 | Rzecz o polityce | Paweł Majewski
Komorowski, Duda i reszta stawki
źródło: Rzeczpospolita
Komorowski, Duda i reszta stawki
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa

PiS chce zaskoczyć jak w 2005 r.

Konferencja, na której w środę marszałek Sejmu Radosław Sikorski ogłosi termin wyborów prezydenckich, rozpoczyna oficjalny etap kampanii. W piątek rekomendację PO otrzyma prezydent Bronisław Komorowski, dzień później zaś konwencję swojego kandydata przygotował PiS.

Choć wybory odbędą się dopiero w maju, to właśnie w najbliższych tygodniach zdecyduje się, czy potrzebna będzie druga tura. Najsilniejszy rywal urzędującej głowy państwa – Andrzej Duda – musi udowodnić, że zmniejsza dystans do cieszącego się poparciem ponad połowy Polaków Komorowskiego.

„Rzeczpospolita" zapoznała się z wynikami wewnętrznego sondażu PiS. Partia zleciła go przed ofensywą, którą planuje w najbliższych tygodniach. Wykonał go instytut IBRiS w ostatnich dniach stycznia. Z jednej strony badanie potwierdza, że wyhamował wzrost poparcia kandydata PiS. Z drugiej odbiega od pojawiających się ostatnio badań, z których wynikało, że poparcie dla Dudy cofnęło się do poziomu kilkunastu procent, czyli takiego, jak po ogłoszeniu decyzji o jego starcie w listopadzie.

Elektorat PSL do wzięcia

Chęć głosowania na Komorowskiego deklaruje 55 proc. badanych. Na Dudę wskazuje 25 proc. z nich. Na tym etapie kampanii za wygraną w pierwszej turze urzędującego prezydenta przemawia głównie kondycja pozostałych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10057

Wydanie: 10057

Spis treści
Zamów abonament