Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile podatku od oprogramowania

04 lutego 2015 | Ekspert księgowego | Marek Barowicz

PIT/CIT | Jeżeli autorskie prawa majątkowe do oprogramowania odpłatnie przenosi firma w ramach swojej działalności, to przychody z tego tytułu rozliczy na zasadach ogólnych.

Dochody przedsiębiorców (producentów i pośredników) wygenerowane z tytułu odpłatnego przeniesienia autorskich praw majątkowych do oprogramowania komputerowego (w tym z tytułu udzielenia licencji) są opodatkowane podatkiem dochodowym według zasad ogólnych. Jeżeli czynności te wykonuje podmiot, który trudni się zawodowo sprzedażą oprogramowania, to są to przychody z prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku osób fizycznych, zgodnie z art. 18 ustawy o PIT, przychody z praw autorskich są przychodem z praw majątkowych. Z kolei zgodnie z art. 14 ust. 1 i 2 ustawy o CIT przychodem z odpłatnego zbycia praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych praw, to przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej (określanej na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia).

W sensie podatkowym nieodpłatnie otrzymane prawa do oprogramowania komputerowego, wycenione – zgodnie z regułami z art. 11 ust. 2a pkt 4 ustawy o PIT (odpowiednio art. 12 ust. 6 pkt 4 ustawy o CIT) – według cen rynkowych, są przychodem podatkowym w dacie ich faktycznego otrzymania. Na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT (art. 12 ust. 1 pkt...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10057

Wydanie: 10057

Spis treści
Zamów abonament