Ile podatku od oprogramowania
PIT/CIT | Jeżeli autorskie prawa majątkowe do oprogramowania odpłatnie przenosi firma w ramach swojej działalności, to przychody z tego tytułu rozliczy na zasadach ogólnych.
Dochody przedsiębiorców (producentów i pośredników) wygenerowane z tytułu odpłatnego przeniesienia autorskich praw majątkowych do oprogramowania komputerowego (w tym z tytułu udzielenia licencji) są opodatkowane podatkiem dochodowym według zasad ogólnych. Jeżeli czynności te wykonuje podmiot, który trudni się zawodowo sprzedażą oprogramowania, to są to przychody z prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku osób fizycznych, zgodnie z art. 18 ustawy o PIT, przychody z praw autorskich są przychodem z praw majątkowych. Z kolei zgodnie z art. 14 ust. 1 i 2 ustawy o CIT przychodem z odpłatnego zbycia praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych praw, to przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej (określanej na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia).
W sensie podatkowym nieodpłatnie otrzymane prawa do oprogramowania komputerowego, wycenione – zgodnie z regułami z art. 11 ust. 2a pkt 4 ustawy o PIT (odpowiednio art. 12 ust. 6 pkt 4 ustawy o CIT) – według cen rynkowych, są przychodem podatkowym w dacie ich faktycznego otrzymania. Na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT (art. 12 ust. 1 pkt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta