Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus źle zinterpretował przepisy o korekcie kosztów

04 lutego 2015 | Ekspert księgowego | Dariusz 
Malinowski
Dariusz Malinowski
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Dariusz Malinowski

Artykuł 15b ustawy o CIT został wprowadzony w celu likwidacji zatorów płatniczych. Dotyczy sposobu rozliczania kosztów uzyskania przychodów, a nie ich definicji.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wchodzi w skład grupy i prowadzi działalność w branży energetycznej oraz ciepłowniczej. W grupie planowana jest reorganizacja. Spółki będą grupowane według rodzaju prowadzonej działalności, planów inwestycyjnych, zapotrzebowania na finansowanie i przepływów. Reorganizacja jest etapem wstępnym do planowanego połączenia grupy z inną, a w dalszej kolejności do wyszukania strategicznego inwestora zewnętrznego lub publicznej emisji akcji za pośrednictwem giełdy papierów wartościowych. W tym celu powołano podmiot celowy – spółkę komandytową, której podatniczka jest komandytariuszem. Zgodnie z umową posiada w niej 1-proc. udział w zysku. W związku ze świadczeniem usług spółka komandytowa będzie ponosić zarówno tzw. koszty pośrednie, jak i bezpośrednie.

Firma podkreśliła, że jej wniosek dotyczy zobowiązań spółki komandytowej o terminach płatności krótszych niż 60 dni. Zapytała, co zrobić, gdy po zmniejszeniu kosztów lub po zwiększeniu przychodów w przypadkach, o których mowa w art. 15b ustawy o CIT, w związku z nieuregulowaniem zobowiązania przez niemającą osobowości prawnej spółkę w określonym terminie spółka następnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10057

Wydanie: 10057

Spis treści
Zamów abonament