Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Początek operacji skwitowania

03 czerwca 2015 | Dobra Firma | Karolina Kocemba

Wspólnicy i akcjonariusze mają prawo 
do zwołania albo żądania zwołania jedynie nadzwyczajnych zgromadzeń wspólników albo nadzwyczajnych walnych.

Osoby, które zajmują się organizacją i prowadzeniem zgromadzeń wspólników lub walnych zgromadzeń akcjonariuszy, wiedzą, że trwają właśnie żniwa w ramach operacji skwitowania poprzedniego roku. Koniec maja, czerwiec i jeszcze pierwsza połowa lipca to okres, w którym w zdecydowanej większości spółek funkcjonujących w Polsce powinno dojść do rozliczenia poprzedniego roku obrotowego – zatwierdzenia przez wspólników /akcjonariuszy sprawozdań z działalności spółki oraz finansowego, podjęcia decyzji co do wypracowanego zysku albo pokrycia zaistniałej straty, w końcu także do skwitowania członków organów spółki z pełnionych przez nich obowiązków.

Wspólnicy czy akcjonariusze mogą to zrobić w zasadzie tylko w jednej formie – w formie uchwał podjętych na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników albo na zwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Stąd tak istotną kwestią jest to, aby zwyczajne zgromadzenia wspólników albo zwyczajne walne zgromadzenia akcjonariuszy były prawidłowo zwołane, zdolne do podejmowania uchwał objętych ich porządkiem obrad i przeprowadzone w taki sposób, aby podjęte na nich uchwały były w pełni ważne i skuteczne.

Ogólna reguła

Kluczową kwestią jest oczywiście to,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10157

Wydanie: 10157

Spis treści
Zamów abonament